Odpowiednie wynagrodzenie

Wynagrodzenie, powinno być wprost proporcjonalne do wysiłku włożonego w pracę oraz do czasu, który na nią poświęcamy.

Pozamaterialna wartość dobrej pracy

Jeżeli pracując, uważasz, że przyczyniasz się do tworzenia jakiejś wartości, gdy widzisz w swojej pracy jakiś cel, wówczas ma ona sens, a ty poczucie spełnienia. Spełniony pracownik musi czuć, że wykonując pracę, realizuje określone wartości. W przeciwnym razie jego praca stanie się udręką, którą będzie traktował instrumentalnie. Nieważne, czy stanowisko, które zajmujesz, znajduje się na niższym, czy wyższym szczeblu, ważne, aby twoja praca była sensowna. Jeżeli nie widzisz sensu w tym, co robisz, wówczas nie przykładasz się do tej pracy i traci na tym cała firma. Równie ważne jest by praca, którą wykonujesz, była dostosowana do twoich osobistych preferencji i umiejętności. Zbyt wygórowane wymagania, jak tez praca poniżej swoich możliwości, działają demotywująco.

Swoboda wyboru

W każdej pracy obowiązują procedury, które dotyczą również pracownika. Jest też szereg zakazów i nakazów, a bardzo niewiele swobody. Swoboda wyboru, może okazać się, że jest bardzo kreatywna, potrafi świetnie organizować pracę jednostko jak i brygadom, a nawet ja usprawniać. Pracownik, który ma możliwość decyzji w jakimś obszarze własnej pracy, o wiele chętniej przychodzi do pracy, lepiej wykonuje swoje obowiązki i przeżywa mniej stresów.


Atmosfera w pracy

Ważnym warunkiem dobrej pracy jest atmosfera, jaka w niej panuje. W dobrej pracy nikt nie rywalizuje ze sobą ani nie podkłada tzw. świni, gdzie nikt nie szpieguje się nawzajem i nie donosi na kolegów. W dobrej pracy panuje harmonia, wzajemna pomoc i współpraca. Wszelkie współzawodnictwo i wzajemna rywalizacja jest szkodliwa dla samopoczucia ludzi, a w rezultacie odbija się na jakości pracy. Dużo w tej kwestii zależy od kierownictwa, od ich podejścia, zasad podejmowania decyzji, od sposobów komunikacji z pracownikami i budowania relacji oraz hierarchii. Ważny jest każdy człowiek i nie może dochodzić do sytuacji, gdy ludzie rywalizują ze sobą, ubiegają się o względy, czy za wszelką cenę próbują się wybić.